"Mehdiye sözümüz var, Mehdi İçin!" deyip halka ateş ettiler

Deniz Kuvvetleri'nde görev yapan bir teknisyen Star'a darbe girişiminde FETÖ liderinin talimatları neticesinde cuntacıların gözlerini nasıl kararttığını anlattı. Darbe gecesi Genelkurmay önünde toplanan halka bir grup askerin ateş açtığını belirten teknisyen, darbecilerin ateş ederken "Mehdimize söz verdik. Bugün bu işi bitireceğiz..

'MEHDİYE SÖZÜMÜZ VAR' DEYİP HALKA ATEŞ ETTİLER

Deniz Kuvvetleri’nde görev yapan bir teknisyen darbe girişiminde FETÖ liderinin talimatları neticesinde cuntacıların gözlerini nasıl kararttığını anlattı.

Darbeci Kara Kuvvetleri Ceri Harekat ve Komuta Kontrol Daire Başkanı olan Tuğgeneral Adem Bozduroğlu, Ankara Başsavcılığı'na verdiği ifadesinde darbe talimatını birliklere gönderdiğini kabul etti. Bozduroğlu, darbenin gerçekleşmesi durumunda atanacak komutanları ve sıkıyönetim listeleri ile birlikte darbe bildirisini tugaylara kadar yayınlanmasını ve gönderilmesini emrettiğini itiraf etti. Adem Bozduroğlu, mesajları alan birliklerin "ne yapacağız" sorusuna ise "emirleri yerine getirin, talimatları uygulayın" dediğini de anlattı.

Genelkurmay Başkanı'nın esir olduğunu televizyondan öğrendiğini öne süren Bozduroğlu, darbe girişimini bildiği halde İstanbul Merkez Komutanlığı'ndan gelen "sıkıyönetim ve yönetime el koyma mesajını iptal et" emrini uygulamadığını ve iptal etmediğini ifade etti. Komutanlığa gelen aramaları da kendisine bağlattığını söyleyen Bozduroğlu, darbeyi kimlerin yaptığı sorusuna "okuduğum evraklarda FETÖ ile ilgili bir şey yazmıyordu. O yüzden bu darbeyi FETÖ'cüler yapmış diyemem" dedi.

KAYMAKAM İÇİN CAMİDE NAMAZA İZİN VERİLMEDİ

Manisa'nın Ahmetli İlçe Kaymakamı evli ve 3 çocuk babası olan Necmi Akman, darbe girişimine yönelik soruşturma kapsamında görevden uzaklaştırıldı. Bunun üzerine koruma polisinin tabancasını alarak başına ateş eden Kaymakam Necmi Akıman, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Akman'ın cenazesi dün gece memleketi Samsun İlkadım'a getirildi. Aile evlerinin yanındaki camide cenaze namazının kılınmasını istedi. Ancak izin verilmedi. Başka yerde kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi.

YUNANİSTAN'A KAÇAN 8 SUBAYA HAPİS

Tuğgeneral Adem Bozduroğlu, 15 Temmuz günü koordinasyonu sağlayarak darbe talimatını birliklere ilettiğini itiraf etti.

Darbe girişiminin ardından askeri helikopterle Yunanistan'a kaçan 8 Türk subayı, dün Dedeağaç kentinde hakim karşısına çıktı. Yunanistan'dan siyasi sığınma talebinde bulunan darbeci askerlere, ülkeye yasadışı girmek suçundan 3 yıl tecilli 2'şer ay hapis cezası verildi. Elleri kelepçeli olarak getirilen darbeci askerlere, adliye girişinde bir Türk vatandaşı, Türk bayrağı açarak askerlere "Hepiniz darbecisiniz. Katilsiniz!" diye bağırdı.

İKİNCİ DARBE EMRİNİ VERMİŞ

3. Ana Jet Üs ve Konya Garnizon Komutanı Tüngeneral Haluk Şahar'ın darbe girişimi planı içinde rehin aldığı ileri sürüldü. Ancak bunun olmadığı anlaşıldı. İstanbul'da tutuklanan Tümgeneral Şahar, gözaltına alınmadan önce üssün Hava Harekat Komutanı Kurmay Albay Mustafa Ertürk'ü, arayıp, 4 adet F-16 uçağını ikinci darbe girişimi için hazırda bekletmesi talimatını verdiği öne sürüldü.

'MEHDİYE SÖZÜMÜZ VAR' DEYİP HALKA ATEŞ ETTİLER

Deniz Kuvvetleri'nde görev yapan bir teknisyen Star'a darbe girişiminde FETÖ liderinin talimatları neticesinde cuntacıların gözlerini nasıl kararttığını anlattı. Darbe gecesi Genelkurmay önünde toplanan halka bir grup askerin ateş açtığını belirten teknisyen, darbecilerin ateş ederken "Mehdimize söz verdik. Bugün bu işi bitireceğiz. Mehdiye sözümüzü yerine getireceğiz. Darbeyi ne olursa olsun gerçekleştireceğiz" şeklinde bağırdıklarını aktardı.

.

mehdi hz mehdi kimdir fetö darbe girişimi mehdiye sözümüz var fettullahçılar ve inançları