Bediüzzaman Said Nursi'nin talebesi Abdullah Yeğin Ağabey Hakka yürüdü

Üstad Bediüzzaman Said Nursi'nin Talebesi Abdullah Yeğin Ağabey Hakkın Rahmetine kavuştu.

Bediüzzaman Said Nursi'nin talebelerinden Abdullah Yeğin Hakk'a yürüdü..

Üstad Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin talebesi Abdullah Yeğin Ağabey Hakkın rahmetine kavuşmuştur.  Nur camiasını hüzne boğan bu vefat haberi bayramı gönlü kırık ve buruk bir şekilde tamamlamaya neden oldu.  Abdullah Yeğin Ağabey İstanbul' da tedavi gördüğü hastanede vefat etti.  Bayramın son günü gelen bu acı haberle Nur Camiası hüznü gark oldu.  İslamalemiburada.Com olarak Ağabeyimize Cenab - ı Haktan rahmet diliyor ailesine ve sevenlerine baş sağlığı diliyoruz.  Tüm İslam Aleminin ve hasseten Nur Cemaati nin başı sağolsun. 

Bir süredir tedavi gören Yeğin ağabey, düzelme yoluna girmiş ancak bayramda yine hastaneye yatırılmıştı.

Cenaze namazı ile ilgili bilgiler henüz netleşmedi.

Abdullah Yeğin Kimdir?
 
Abdullah Yeğin, 1924 yılında Kastamonu’ya bağlı Araç ilçesinin Kıyan köyünde dünyaya geldi. Öğretmen bir babanın oğlu olup Süleyman ve Ayşe çiftinin oğludur. Ailesi asırlar öncesinden Bağdat taraflarından göç edip Kastamonu’ya gelmiş ve Araç ilçesinin Kıyan köyüne yerleşmişlerdir. 
 
Bediüzzaman Said Nursi ve Risale-i Nur’u tanıdıktan sonra ömrünü iman hizmetinde geçiren simalardan biridir. Dindar bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Henüz orta mektep öğrencisi iken Risale-i Nur’u tanımış ve arkadaşlarıyla beraber sordukları sual, Risale-i Nur’un bir konusu olarak kayda geçmiştir.
 
Abdullah Yeğin ile beraber Bediüzzaman’ı ziyaret eden gençler,“Muallimlerimiz Allah’tan bahsetmiyor. Bize Halıkımızı tanıttır” isteği üzerine, kendilerine geniş bir izahat yapıldığı gibi, soruları ve verilen yanıt Risale-i Nur’un da bir konusu olarak kayda geçti.
 
Bediüzzaman Hazretlerini ziyaret eden Abdullah, evvel öğretmeni tarafından azarlandı. Hakkında soruşturma yapıldı ve disiplin kuruluna verildi. Sorguya çekilerek ziyaret sebebi soruldu. O da dinini öğrenmek için gittiğini söyledi. Disiplin kurulu tarafından bir hafta okuldan uzaklaştırma cezası verildi.
 
Bediüzzaman Said Nursi tarafından Urfa’da hizmet etmek üzere görevlendirilmiş, bundan sonra askerlik hizmeti dış buradan hiç ayrılmamıştır. Ancak, Bediüzzaman’ın vefatından sonra Urfa’da kalmasına izin verilmemiştir. 23 Mart 1960 tarihinden sonra ülkemizin değişik beldelerinde iman hizmetini devam ettirmiştir.

Kaynak: 

yeniakit

Abdullah yeğin Bediüzzaman Said Nursi Abdullah yeğin vefat mı etti